05     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Far West


Michał " Mad_Boy " Lipkowski


Dawno już graczom nie przypomina się o grach których realia toczą się na dzikim zachodzie. W dzisiejszych czasach, nie ukrywajmy, że większość gier to FPP albo RTS.

Dostawa Whisky

I ta gra też jest strategią. Dzisiejsze gry osadzone są najczęściej w świecie cyberpunka oraz teraźniejszości , lecz zdarzają się gry osadzone na księgach historii np. Mitologiczne czas albo chociażby takie gry jak Medal of Honor opisujące drugą wojnę światową. Pamięcią sięgam czasów gdy na komputerach można było pograć w gry, których akcja toczyła się na dzikim zachodzie. Słynne FPP o nazwie Outlaws, gdzie wcielaliśmy się w mściciela :) . Na jakiś czas zaprzestano tworzenia gier o Dzikim Zachodzie, aż do niedawna. Tym powrotem było pojawienie się na rynku gry jakże dziwacznej, zwanej Desperados, gdzie mogliśmy się wcielić w cowboyów i toczyliśmy misje jak w Commandosie.

Blada twarz nadciąga

Można było się spodziewać, że to może być początek powrotu na stałe Dzikiego Zachodu. Na jakiś czas zapadła cisza aż do informacji firmy Greenwood Entertaiment o grze jaką tworzą. Tą grą, która to ma się ukazać na początku lutego 2003 jest FAR WEST. Twórcy gry zamieścili trochę informacji o danym tytule, którymi podzielę się z wami. Pierwszym faktem jest to, że jest to RTS czyli gra strategiczna. Jak można łatwo stwierdzić po zdaniu jest to strategia więc nie będziemy kierować losem jednego mściciela tylko zajmować się rolą...
...no właśnie kogo ?
Wcielimy się w ranczera co oznacza, że będziemy tworzyć własne rancza na których naszym zadaniem jest hodowanie bydła, koni oraz owiec. Możliwe, że coś dojdzie jeszcze do tego. Do opieki nad naszymi krówkami będziemy potrzebowali ludzi. Więc musimy wynająć cowboyów którzy będą wytłaczać mleko z krów J oraz pilnować przed kradzieżami . Twórcy gry nie wyjawili nam tajemnicy kto jeszcze będzie nas atakował, można będzie się spodziewać czerwonoskórych Indian. Niema to jak spokojna gra przypominająca Sim farm :) Ale dobra, wróćmy do tematu. Każdy wynajęty cowboy będzie się od siebie różnił statystykami, takimi jak : celność w strzelaniu czy chociażby umiejętność w wypasaniu bydła. Obok naszego rancza będzie znajdowało się miasteczko, w którym pojawi się możliwość załatwiania różnych spraw począwszy od wynajmowania cowboyów (którzy, jak nie trudno się domyślić będą siedzieć w saloonie) kończąc na szeryfie u którego będziemy wyznaczać nagrodę za głowę grasującego rabusia.

Jedzie pociąg z daleka...

Każdemu cowboyowi będziemy musieli płacić pensję, zapewniać wyżywienie w postaci jedzenia (prawdopodobnie fasole) oraz whisky. By cowboy się nie nudził trzeba będzie dostarczyć mu rozrywkę w postaci saloonu. Od tego jak ich będziemy traktować zależy nasza hodowla. By dostarczyć sierotki potrzebne na ranczo będziemy zmuszani do kupowania bądź wynajmowania powozów. W demie można było zauważyć błąd przy wypasie krówek. Krowa zamiast jeść trawę chodziła bezczynnie albo stała w miejscu (nie było żadnej animacji jedzącej krowy), grafika też nie wydaje się być najlepszym walorem gry. (przypomina mi trochę silnik Conflict Zone) Na naszym ranczo znajduje się domek z którego możemy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o naszym ranczo. Będziemy musieli zbudować domy dla cowboyów by ci mieli gdzie mieszkać. Gdy chcemy by nasza krowa dawała więcej mleka musimy zapewnić jej większą ilość wody oraz trawy. Więcej informacji dowiecie się uruchamiając demonstracyjną wersję tej gry. Bardzo polecam, chociażby sprawdzić ją dla siebie :). Do zobaczenia w następnym zinie mam nadzieje że mnie nie wywalą :)
PS Screeny zapożyczyłem z najlepszego polskiego serwisu z grami mianowicie http://www.gry-online.pl

PLANOWANE WYDANIE GRY : LUTY 2003
PRODUCENT: Greenwood Entertainment
WYDAWCA: JoWooD


05     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Far West